Liturgiczna Służba Ołtarza
LSO
Liturgiczna Służba Ołtarza w parafii Dobrego Pasterza w Nowej Wsi liczy 5 animatorów, 4 lektorów i 7 ministrantów. Co tydzień odbywaja się zbiórki, na których uczą się ministrantury teoretycznej i praktycznej. Ministranci biorą czynny udział w „Wakacjach z Bogiem” w Kotanii i Zaczerniu. Zdobywają poszczególne stopnie ministranckie i lektorskie. Chętnie biorą udział w wycieczkach organizowanych przez księdza proboszcza. Angażują się w życie parafii poprzez organizowanie w Wielkim Poście nabożeństwa Dróg Krzyżowej, w październiku modlitwy różańcowej, roznoszenie opłatków i składanie życzeń świątecznych dla parafian. W wolnym czasie grają w piłkę nożną i bilard, organizują ogniska i pogodne wieczorki oraz przygotowują konkursy biblijne i liturgiczne.
Skład LSO:
Mateusz Nędza
Krzysztof Jędruchów
Krzysztof Kowal
Paweł Woźny
Dariusz Szwaja
Konrad Bednarz
Dawid Woźny
Maciej Nowak
Paweł Kloc
Krystian Bednarz
Antoni Synoś
Karol Nowak
Mateusz Rzeszutek
Miłosz Sowa
Miłosz Ożóg
Kacper Rząsa
Szymon Jaskólski
Dziewczęca Służba Maryjna
Dziewczęca Służba Maryjna skupia dziewczęta ze szkoły podstawowej.
Kandydatki, które przystąpiły już do pierwszej Komunii świętej oraz systematycznie uczestniczą w spotkaniach formacyjnych, mogą otrzymać promocję na członkinię wspólnoty. „Maryjki”uczestniczą w niedzielnych Mszach Świętych pomagając w posłudze ministrantom. Biorą też czynny udział w różnego rodzaju procesjach. Poza tym, ich rolą jest pomaganie w kościele parafialnym, pomaganie przy przygotowywaniu dekoracji w kościele. Do ich zadań w życiu codziennym należy gorliwa modlitwa i pomaganie innym.
Skład:
Kornelia Bednarz
Julia Sender
Antonina Horodecka
Hanna Maślanka
Emilia Olech
Maja Świątoniowska
Schola Dziecięca i Schola Młodzieżowa

Powstała w sierpniu 2016 roku z inicjatywy Ewy Jeziorskiej-Bednarz, animatorki ruchu Światło-Życie. Początkowo liczyła 6 dziewczynek z klasy IV , V i VI szkoły podstawowej, którym akompaniował kilka lat starszy Konrad Bednarz. Były to: Zuzanna Czyrek, Bernadetta Poźniak, Wanessa Augustyn, Natalia Pęcek, Faustyna Sala i Oliwia Szczepaniak. Opiekunem duchowym grupy szybko stała się katechetka Ewa Zdeb.
Do scholi sukcesywnie zaczęły dołaczać kolejne dzieci, tym razem z zerówki. Wiekowo grupa miała więc charakter mieszany. Nową gitarzystką scholi została również Agnieszka Drzał z gimnazjum. W marcu 2017 do scholi dołączyła pierwsza para rodzinna, Monika Kozieł z córką Hanią, a w ślad za nimi Magdalena Bujak i jej dwie córki, Maja i Karinka. Bardzo owocną współpracę muzyczną rozpoczął doświadczony gitarzysta Marek Pęcek. Grupa scholi rozrastała się błyskawicznie i obfitowała w gościnnych akompaniatorów, z których najbardziej zasłużonym jest parafialny organista, Jakub Kadyjewski.
We wrześniu 2017 grupa została podzielona wg wieku: klasyI-III szkoły podstawowej, tzw. schola młodsza i grupa IV< czyli schola starsza.
Schola ma na koncie III miejsce i wyróznienie w XVI Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni i Piosenki Religijnej w Budach Głogowskich, a także występ na Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Wólce Podleśnej. W styczniu 2018 grupa wystawiła muzyczne Jasełka.
Dużą rolę w muzycznych przedsięwzięciach i funkcjonowaniu scholi odgrywa integracja. Organizowane są więc wycieczki, spotkania opłatkowe, ogniska integracyjne, a w grudniu do wszystkich scholanek przychodzi św. Mikołaj. Msze Święte z oprawą muzyczną scholi są w każdą trzecią niedzielę miesiąca. Grupa muzycznie uświetnia też uroczystości parafialne.
Obecny skład scholi:
-
Grupa młodsza
Kornelia Bednarz
Antonina Horodecka
Hania Maślanka
Karinka Bujak
Emilia Grata
Karolina Kmiotek
Marcelina Dudzińska
Julia Dudzińska
Brygida Kozieł
Julia Sender
Aleksandra Czudec
Emilia Olech
Nikola Jakubek
Sara Kunior
Mateusz Rzeszutek
Maria Czudec
II.Grupa starsza:
Bernadetta Poźniak
Zuzanna Czyrek
Wanessa Augustyn
Faustyna Sala
Natalia Pęcek
Oliwia Szczepaniak
Maja Bujak
Amelia Horodecka
Martyna Tarała
Aleksandra Krzyśko
Żaneta Kunior
Gabriela Kunior
Oliwia Mierzwa
Sekcja muzyczna:
Marek Pęcek – gitara
Konrad Bednarz – gitara
Anna Kowal – gitara
Agnieszka Drzał – gitara
Jakub Kadyjewski – instrumenty klawiszowe
Piotr Bednarz – instrumenty perkusyjne
Ewa Jeziorska-Bednarz, Magdalena Bujak, Monika Kozieł, Anna Kowal – aranżacje
Diakonia muzyczno-modlitewna
Diakonia muzyczno-modlitewna dorosłych
Korzenie diakonii muzycznej dorosłych sięgają Wielkanocy 2017, kiedy to do scholi dołączyły doświadczone chórzystki i solistki Monika Kozieł i Magdalena Bujak. Wraz z Ewą Jeziorską-Bednarz stworzyły trio wielogłosowe i dzięki kontynuacji wykształcenia w kierunku muzycznym uświetniają uroczystości parafialne. Do tradycji wchodzi już oprawa Triduum Paschalnego, gdzie przy akompaniamencie Piotra Bednarza i Jakuba Kadyjewskiego razem z powiększającą się grupą wokalną wykonują utwory klasyki wielkopostnej.
Diakonia co miesiąc prowadzi w kościele parafialnym czuwania modlitewne w duchowości wspólnoty monastycznej Taize, w których biorą udział doświadczeni lektorzy: Ewa Zdeb, Anna Horodecka, Piotr Bednarz, Mateusz Nędza i gitarzyści: Anna Kowal i Konrad Bednarz. Coraz częściej zrzesza osoby dorosłe, które gościnnie włączają się w modlitewne bądź muzyczne przedsięwzięcia.
Z diakonii wywodzi się trio „Laudantes” zajmujące się oprawą muzyczną uroczystości prywatnych na zamówienie: www.laudantes.pl (triolaudantes@wp.pl)
Skład diakonii:
Ewa Zdeb
Anna Kowal
Anna Horodecka
Monika Kozieł
Magdalena Bujak
Ewa Jeziorska-Bednarz
Konrad Bednarz
Andrzej Maslanka
Piotr Bednarz
Mateusz Nędza
Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci
Koło Misyjne obejmuje modlitwą wszystkich misjonarzy oraz dzieci z krajów misyjnych. Jednak w szczególny sposób pamięta o misjonarzach wywodzących się z naszej parafii: s. Marii Tarale, która posługuje w Burkina Faso oraz o ks. Kazimierzu Bojdzie, który obecnie przebywa w Tasmanii.
Grupa czynnie angażuje się w życie liturgiczne parafii. Szczególnym czasem jest październik i Tydzień Misyjny. Zawsze przygotowują uroczystą liturgię Niedzieli Misyjnej oraz rozważania różańcowe na poszczególne dni tygodnia. W Październiku 2015 r. po raz pierwszy włączyli się w Eucharystyczną Dziecięcą Godzinę Świętą. Co roku organizują grupy Kolędników Misyjnych, a 6 stycznia przygotowują liturgię Misyjnego Dnia Dzieci.
W Wielkim Poście członkowie grupy podejmują ofiary w intencji misjonarzy. Uczestniczą w nabożeństwach pasyjnych. Razem ze scholą przygotowują adorację w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W Białym Tygodniu dzieci, które przyjęły I Komunię Świętą zapoznają się z tematyką misyjną i składają dar serca.
Niezapomnianym przeżyciem dla szkoły było spotkanie s. Marią Tarałą. Dzieci obejrzały zdjęcia z Burkina Faso, dowiedziały się wiele o codziennym życiu w Afryce i otrzymały pamiątki.
Grupa misyjna pod opieką katechetki reprezentuje Nową Wieś także poza parafią. Uczestniczyła w Diecezjalnych Kongresach Misyjnych: w 2011 z okazji 20-lecia pielgrzymki św. Jana Pawła II do Rzeszowa; w 2012 – z okazji 20-lecia Diecezji Rzeszowskiej; a w 2014 w ramach przygotowania do Kongresu Krajowego. Ostatni Kongres odbył się w Katedrze Rzeszowskiej we wrześniu 2017 roku. Wspólna modlitwa, śpiew i spotkania z misjonarzami zawsze dodają zapału do pracy misyjnej.
Szkolne Koło Caritas
Szkolne Koła Caritas (SKC), mają na celu zaspokojenie duchowych i społecznych potrzeb młodego pokolenia katolików oraz podejmowanie przez nich dzieł miłosierdzia.
W naszej szkole takie Koło istnieje od wielu lat. Dzieci i młodzież chętnie angażują się w pomoc potrzebującym: zarówno osobom starszym jak i rówieśnikom. Odbywa się to poprzez formację duchową (spotkania, katechezy, nabożeństwa) oraz konkretne działania (podejmowanie akcji charytatywnych). SKC systematycznie współpracuje z Parafialnym Zespołem Caritas.
Pośród różnych form działalności na uwagę zasługują te, które są cyklicznie powtarzane:
* Kiermasz stroików świątecznych przed Bożym Narodzeniem
* Dzień Chorego
* Jałmużna Wielkopostna
* Niedziela Miłosierdzia
* Odwiedziny chorych
Nasi uczniowie wzięli utrzymanie udział w ogólnopolskiej akcji „Kilometry Caritas”, która polegała na zebraniu jak największej liczby 1 złotówek, by pomóc osobom niepełnosprawnym.
Przedstawiciele SKC systematycznie uczestniczą w diecezjalnych spotkaniach wolontariuszy Caritas. Wspólne przygotowywanie i prowadzenie akcji charytatywnych daje dzieciom i młodzieży wiele radości. Pomaga rozwijać zdolności i uwrażliwia serca na potrzeby innych ludzi.
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w parafii został powołany do życia jesienią 2008r. Asystentem oddziału z ramienia Kościoła jest ks. Proboszcz Kazimierz Żak. Obecnie oddział liczy 26 członków.
Celem Akcji Katolickiej jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła W każdą trzecią środę miesiąca grupa spotyka się na Mszy Świętej i Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Włącza się w liturgię poprzez czytania mszalne, śpiew psalmów i modlitwę wiernych. Po Mszy Św. spotyka się w salce katechetycznej, aby wspólnie analizować materiały formacyjne. Tematy, które zawierają te materiały opracowują i przedstawiają poszczególni członkowie naszego oddziału, następnie wywiązuje się dyskusja z udziałem ks. Proboszcza. Wspólnota uczestniczy również w spotkaniach dekanalnych i diecezjalnych Akcji Katolickiej i w rekolekcjach.
Do głównych działań Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej należy:
-
Prowadzenie Kroniki Parafialnej.
-
Włączanie się w przygotowanie corocznego spotkania dla osób starszych i chorych naszej parafii z okazji „Dnia Chorego”.
-
Prowadzenie rozważania Drogi Krzyżowej w okresie Wielkiego Postu oraz modlitwy różańcowej w pażdzierniku.
-
Czuwanie modlitewne podczas Triduum Paschalnego przy Ciemnicy i Grobie Pańskim.
-
Organizowanie akcji zbierania podpisów w ramach poparcia dla projektów dotyczących ważnych spraw w naszej Ojczyźnie.
-
Czynny udział w przygotowaniu uroczystości w parafialnych.
Grupa jest zawsze otwarta na nowych członków i sympatyków.
Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego
Pełna poprawna nazwa brzmi: „Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą”, a głównym zadaniem ruchu jest rozkrzewienie ruchu w przyparafialnych wspólnotach i ośrodkach poradnictwa rodzinnego i przedmałżeńskiego w skali całego kraju.
Inicjatywę Duchowej Adopcji odkrył dr Paweł Milcarek, wykładowca filozofii chrześcijańskiej na WUSW w Warszawie. Ideę wdrożyli oo. Paulini z tamtejszego kościoła Ducha św. Upowszechnianie przedsięwzięcia w Polsce rozpoczęła sesja konsultacyjna dla Diecezjalnych Duszpasterstw Rodzin w Gdyni w dniach 12-13 listopada 1992 roku, a szerokim jej upowszechnianiem zajęli się o. St. Jarosz, W. Kowalska i o. K. Kowalski, Gdański Ośrodek Informacji i kilku aktywnych animatorów z Polski. W latach 1993-2001 posłannictwo Duchowej adopcji przeżywało okres swego wspaniałego rozkwitu i burzliwego rozprzestrzeniania w Polsce i poza jej granicami.Duchowa adopcja została zakorzeniona i utrwalona w liturgii stałych terminów przyrzeczeń adopcyjnych w wielu parafiach rzymsko-katolickich w Polsce, ale również w niektórych seminariach duchownych. Powstała również kadra kilkuset animatorów i krzewicieli, która nie tylko obsługuje animację Duchowej Adopcji we własnych parafiach, ale również podejmuje działalność w rozkrzewianiu idei na sąsiednie parafie, jak również rozkrzewienia inicjatywy w szkołach typu licealnego, w więzieniach itd.
W tutejszej parafii ruch liczy kilkudziesięciu członków. Adopcja ta wyrażana jest osobistą modlitwą jednej osoby o ocalenie życia dziecka wybranego przez Boga Dawcę Życia.Trwa przez 9 miesięcy, okres wzrostu dziecka w łonie matki. Zobowiązanie adopcyjne, poprzedza przyrzeczenie, które je utwierdza. Istota Duchowej Adopcji wynika z osobistego: modlitewnego i uczynkowego wstawiennictwa do Jezusa Chrystusa osoby adoptującej duchowo, wstawiennictwo o pomoc w ratowaniu od zagłady jednego nieznanego, lecz wybranego przez Boga-Dawcę Życia zagrożonego aborcją dziecka. Trwa przez okres 9 miesięcy.